O czym powinno się pamiętać podróżując autem w zimie

Zima to okres, w którym trzeba zadbać o rozmaite sprawy związane z użytkowaniem samochodu. Trzeba przed zimą zbadać samochód na stacji diagnostycznej, czy wszystko jest porządku, czy samochód właściwie będzie się trzymał nawierzchni, czy trasa hamowania będzie należycie krótka, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa, czy żadne z partii zawieszenia nie przyczyni się do tego, że pojazd będzie niewygodnie się prowadził i w ostateczności będzie to mogło być przyczyną wypadku.

Często posiadacze pojazdów zapominają o wspomnianych niebezpieczeństwach. Problemy dnia codziennego przysłaniają niekiedy sprawy związane z bezpiecznym prowadzeniem, jednak należy pamiętać, że te sprawy mogą się okazać najważniejsze dla naszego życia i zdrowia.
Co powinno się sprawdzić w aucie przed zimą, aby podróżować bezpiecznie i komfortowo?

opona z felga

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Przede wszystkim należy zbadać hamulce. Przyczyniają się one bezpośrednio na skrócenie trasy hamowania. Jeśli nie chcesz wbić się komuś w tak zwany “tył”, sprawdź czy masz sprawne hamulce. Niezmiernie ważne jest również zawieszenie. Dobrze działające wahacze czy układ kierowniczy nie tylko sprawią, że auto będzie szybko reagować, ale ponadto będzie znacznie pewniej trzymać się drogi. Kolejną rzeczą, o jakiej powinno się pamiętać jest oświetlenie. Dobrze działające światła umożliwiają znakomicie orientować się w sytuacji potencjalnego zagrożenia również w nocy, poza tym przyczyniają się do tego, że twój pojazd sam jest lepiej widoczny. Od czasu do czasu powinniśmy także nie zapominać o wymianie płynów hamulcowych, płynu w chłodnicy oraz o wymianie oleju, a przynajmniej o sprawdzeniu poziomu tych płynów.
Jedną z najważniejszych spraw pozostaje jednak dobór stosownego ogumienia. Właściciele aut nierzadko nie myślą o tym, jak istotne są sprawne opony w czasie zimy. Niekiedy się zdarza, że właściciele samochodów podróżują w okresie zimowym na oponach letnich, co bardzo zwiększa niebezpieczeństwo kolizji. Opony (Opony do wózków widłowych) zimowe jest mniej twarde od letnich opon a w dodatku ma właściwie wyprofilowany bieżnik. Warto więc zainwestować również w dobre opony np. takich marek jak Hankook czy Dayton, które nie należą do najdroższych a bez wątpienia pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*