Jakie zalety posiada grafika 3D, jakie są najważniejsze zasady przy jej tworzeniu.

Współczesne komputery potrafią naprawę dużo jeżeli będzie chodzić o możliwości generowania grafiki. Znalazło to też zastosowanie w bardzo wielu obszarach życia, obróbki zdjęć po projektowanie najróżniejszych maszyn, urządzeń czy obiektów.

Coraz bardziej popularna jest także grafika 3d, i to nie tylko w komputerowych grach, jakie wielu osobom zapewne przyjdą na myśl jak o tym usłyszą (polecana grafika 3d na rox3d.pl).

Jeżeli chcesz obejrzeć coś naprawdę niesamowitego? Nie ma jakiegokolwiek kłopotu – spójrz na to (https://eurocompanies.pl/Gotowe_spolki.html) a satysfakcja będzie gwarantowane.

Faktem jest, że współczesne gry są oparte właśnie na grafice w trójwymiarze, dedykowane procesory kart renderują tysiące przestrzennych wielokątów, z jakich składa się końcowy obraz. Obecne możliwości programów do projektowania gier są tak duże, że w niejednym przypadku animacje prezentują się, jakby się oglądało film.

Krzesło

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Standardowa grafika, czy to wektorowa czy rastrowa, jest oparta na rysowaniu na płaskiej powierzchni (rekomendowana wizualizacja 3d). Dokładając kolejny wymiar zaczynają się pojawiać zupełnie nowe wyzwania, z którymi należy sobie radzić. Po pierwsze obiekty będą się wzajemnie zasłaniały, więc niezbędne będzie ukrywanie tych krawędzi, które mają być niewidoczne. Do tego bardzo dużą rolę pełni światło, dopiero po jego uwzględnieniu będzie pełny obraz w trójwymiarze. Tworzeniem tego typu grafiki mogą się zajmować dedykowane programy, dość podobne w funkcjonowaniu do zwykłych graficznych narzędzi.

Stosują one zaawansowane modele matematyczne do wyznaczania wszystkich wierzchołków, a także poziomu oświetlenia każdego punktu. Wymaga to niezwykle wydajnych i mocnych maszyn, dlatego też komputery do tego typu zadań mają specjalnie dobrane specyfikacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*