Jak się przedstawiał rynek kurierskich usług przed kilkunastu laty, jak przedstawia się to w chwili obecnej.

Jeszcze całkiem niedawno wysłanie paczki kojarzyło się każdemu z pocztowym okienkiem, do którego należało wystać sporo czasu w kolejce. Faktycznie przez wiele lat mieszkańcy naszego kraju nie mieli żadnej alternatywy, wszystko było uzależnione od widzimisię pocztowców.

Standard samych usług

kurier na rowerze

Źródło: pixabay.com

był na tragicznym poziomie, listy i paczki (sprawdź tutaj paczki wielkogabarytowe) niekiedy ginęły albo dochodziły z dużym opóźnieniem. Przed kilkunastu laty na rynku pojawiły się pierwsze kurierskie firmy, które zaczęły rozwozić paczki do odbiorców. Na samym początku ich klientem przeważnie był, jaki za pewność i szybkość dostarczenia mógł trochę dopłacić. Poczta specjalnie się tym nie przejmowała, bowiem procent tego typu przesyłek był niewielki i nie stanowiły one żadnego realnego zagrożenia. Bardzo dużo zaczęło się zmieniać w chwili, gdy Polacy kupować zaczęli w serwisach aukcyjnych i sklepach internetowych. Nagle okazało się, że zainteresowanie dostarczaniem przesyłek wzrasta w ogromnym tempie, a w przedświątecznym okresie wręcz jest tragedia, i to właśnie handel elektroniczny stał się ogromnym źródłem napędzającym ten rynek.

przesyłki

Autor: Rob Lawton
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie firmy obsługujące przesyłki krajowe i zagraniczne zadomowiły się mocno na naszym rynku, odbierając dużą jego część byłemu monopoliście. Znacząco się polepszyła jakość usług, a równocześnie znacznie zmalały ceny. Już aktualnie firma kurierska (w stylu: Firma PATRON SERVICE) nie będzie sobie liczyć za krajową paczkę więcej niż kilkanaście złotych, a jeżeli ktoś będzie prowadził sklep i ma podpisaną umowę, to liczyć może na jeszcze mniej.

W praktyce ceny przesyłek kurierskich są na podobnym poziomie, co ceny przesyłek pocztowych, a mimo wszystko nadal liczyć można na znacznie lepszą jakość obsługi. Standardem jest, że wszystkie kurier przesyłki wysłane w jednym dniu już da dobę są u odbiorcy, a co jeszcze, zostaną dostarczone przez kuriera wprost do miejsca, w którym się będzie przebywać – kontynuuj ten wątek. Przy poczcie tak dobrze już nie będzie, bo najczęściej listonosz pozostawi tylko awizo, a potem trzeba będzie swoje wystać w kolejce. Dlatego też rynek usług kurierskich cały czas rośnie i nic nie będzie wskazywać na to, aby się miał zatrzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*