Jak przebiega terapia osób uzależnionych od narkotyków?

Leczenie narkomanii to prawdziwe wyzwanie, tak samo dla osoby uzależnionej, jak i dla terapeutów zajmujących się takim leczeniem. Nasza placówka oferuje profesjonalną terapię dokładając wszelkich wysiłków, by pomóc pacjentowi w pokonaniu uzależnienia. Na czym zatem polega terapia osób uzależnionych?

kontur głowy człowieka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

W pierwszym rzędzie leczenie narkomanii rozpoczyna się od detoksu pozwalającego na oczyszczenie organizmu z substancji odurzających. Kolejnym etapem jest kilkutygodniowy program terapeutyczny, podczas którego narkoman musi zachować abstynencję.

Warto zobaczyć inne polecane www, by zgłębić inne ciekawe informacje na ten temat. Nie zwlekaj zatem i kliknij tu!

Jest to zasadniczy wymóg przystąpienia do terapii. Terapia daje najlepsze efekty, jeżeli jest prowadzona w warunkach stacjonarnych. Pacjent znajduje się pod bezustanną opieką, a oddziaływania terapeutyczne są w miarę możliwości jak najbardziej intensyfikowane przynosząc pożądane rezultaty. Terapia leczenia narkomanii składa się m.in. z terapii indywidualnej i terapii grupowej. Terapia w grupie uzmysławia osobie uzależnionej, że nie tylko ona chce zmierzyć się z tym ciężkim problemem. Czując pomoc innych uczestników i dowiadując się o ich przeżyciach prościej jest wydostać się z uzależnienia. Podczas terapii niezmiernie ważne jest, aby pacjent uporządkował wszystkie swoje sprawy dotyczące stosunków z rodziną, życia uczuciowego czy zdrowotnego.

Może to zdecydowanie przyspieszyć powrót do normalnego życia. Do tego musi nastąpić zmiana w myśleniu osoby uzależnionej. Należy uświadomić jej negatywne rezultaty, które wywołało uzależnienie. Pacjent nabywa wiedzę, jak powrócić do normalnego funkcjonowania, radzić sobie z emocjami, głodem narkotykowym, organizować czas i odmawiać. Terapia stacjonarna nie jest jednak końcem drogi, a dopiero początkiem. Potem wymagana jest terapia ambulatoryjna, w czasie której uzależniony wprowadza zmiany w życie, uczestniczy w leczeniu indywidualnym, warsztatach tematycznych i jest w grupie wsparcia. Faza ta może trwać nawet wiele miesięcy, toteż jej program jest dopasowywany do obecnych potrzeb i możliwości pacjenta, aby stale czuł pomoc, analizował swoje kłopoty wraz ze specjalistą oraz dzielił się doświadczeniem z innymi.
Leczenie narkomanii () jest trudne, ale niewątpliwie może przynieść pożądane wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*