A gdy trzeba nam wycenić coś kosztownego, co robimy? Mamy na pewno z tym problem. Lecz są odpowiednie metody

Czasami jest taka okoliczność, że jesteśmy zmuszeni wycenić coś, co z pozoru wydaje się nie do wycenienia. Tak na pewno jest z przedsiębiorstwem. Na co dzień o tym nie myślimy, lecz gdy pojawia się taka sprawa nie możemy tłumaczyć się niewiedzą i brakiem narzędzi, należy po prostu umieć to zrobić. Dlaczego jest tak to istotne i jak to przeprowadzić?

sprawdź

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com
Konieczność tego typu określenia pojawia się najczęściej, kiedy określony przedsiębiorca otrzymuje jeszcze nie wiążącą ofertę sprzedaży (zobacz e księgowość) własnego przedsiębiorstwa. W tej chwili przedsiębiorca powinien ocenić czy warunki, które zostały mu zaprezentowane są dla niego satysfakcjonujące. () W tym w sumie sensie wycena przedsiębiorstw jest niezbędna. Każdy przedsiębiorca myśli, ciekawe ile ta firma jest warta, a kwestia ta jest niezwykle ciekawa z wielu punktów widzenia. Każda firma jest inna, więc wycena firmy dla jednej firmy może się różnić zupełnie od innej, nawet z tej samej branży. Odpowiedzialna jest za to wycena środków trwałych, ale nie tylko.

Z teo typu pojęciem możemy się spotkać przy różnych okazjach. Wycena firmy jest przykładowo typowym działaniem w trakcie wykonywania zmian struktur prawnych firm. Tego rodzaju wyceny robi się także przy okazji preparowania rozmaitych raportów finansowych, aby ustalić dokładną wartość aktywów. Wycena jest w stanie być także elementem zabezpieczenia danego przez bank kredytu. Takie miano noszą nawet nieskomplikowane kalkulacje dla porównania osiągnięć swojej firmy w porównaniu do rezultatu czy wartości spółek giełdowych. Co istotne, tak naprawdę wartość firmy możemy wyznaczać w rozmaity sposób, zaś istotną kwestiązazwyczaj jest nasz cel.

przedsiębiorca

Autor: Benjamin Linh VU
Źródło: http://www.flickr.com
Można stwierdzić, że zupełnie inaczej szacuje się wartość firmy dla celów księgowo-podatkowych, inaczej w procesie wdrażania akcji do obrotu giełdowego. Odmienne też będzie postępowanie, kiedy mamy okazję  zdobyć dla spółki inwestora strategicznego. Tak więc, jest wiele potrzebnych elementów procesu sprzedawania firmy, na które należy zwracać uwagę. Mając tą wiedzę możemy przyznać, że sposobów oceniania firmy jest bardzo dużo, jednak dla celów transakcyjnych można wykorzystać trzy grupy sposobów. są to sposoby porównawcze, finansowe oraz majątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*